Skip to Calendar
Select a Year

Skip to Calendar
Feb
1

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH vs. Mahnomen-Waubun (Home)
Type: Game Opponent: Mahnomen-Waubun
Audubon Elementary School Gym Elem Main Gym

Add to Calendar

Feb
1

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JV vs. Bagley High School (Away)
Type: Double Header Opponent: Bagley High School
Bagley Elementary School

Add to Calendar

Feb
1

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Girls JV vs. Bagley High School (Away)
Type: Double Header Opponent: Bagley High School
Bagley High School

Add to Calendar

Feb
1

5:00 PM

5:00 PM

Wrestling: Varsity vs. United Clay Becker vs. Long Prairie-Grey Eagle">Multiple Schools (Away)
Type: Triangular Opponent: United Clay Becker vs. Long Prairie-Grey Eagle">Multiple Schools Comments: 4:00 Weigh-Ins and skin checks 5:00 LPGE VS. PR 6:15 LPGE VS. UCB 7:30 UCB VS. PR
Pelican Rapids High School

Add to Calendar

Feb
1

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Boys C vs. Bagley High School (Away)
Type: Double Header Opponent: Bagley High School
Bagley Elementary School

Add to Calendar

Feb
1

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Bagley High School (Away)
Type: Double Header Opponent: Bagley High School Comments: HS GYM GBB JV - 4:30 GBB Varsity - 6:00 BBB Varsity - 7:30 Elementary Gym BBB JV - 4:30 BBB C - 6:00
Bagley High School

Add to Calendar

Feb
1

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Boys Varsity vs. Bagley High School (Away)
Type: Double Header Opponent: Bagley High School Comments: HS GYM GBB JV - 4:30 GBB Varsity - 6:00 BBB Varsity - 7:30 Elementary Gym BBB JV - 4:30 BBB C - 6:00
Bagley High School

Add to Calendar

Feb
2

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH vs. Circle of Nations (Home)
Type: Game Opponent: Circle of Nations
Audubon Elementary School Gym Elem South Gym

Add to Calendar

Feb
3

9:00 AM

9:00 AM

Wrestling: Varsity vs. United Clay Becker vs. Fertile-Beltrami (Away)
Type: Tournament Opponent: United Clay Becker vs. Fertile-Beltrami Comments: JH/JV start at 9 AM Varsity starts at 10 AM
Fertile-Beltrami High School

Add to Calendar

Feb
5

7:00 PM

7:00 PM

Choir (Home)
Comments: Pop's Concert in the Theater at the High School.

Add to Calendar

Feb
6

4:15 PM

5:15 PM

Basketball: Boys JV vs. Norman County East/Ulen-Hitterdal (Home)
Type: Double Header Opponent: Norman County East/Ulen-Hitterdal
Audubon Elementary School Gym Elem South Gym

Add to Calendar

Feb
6

4:15 PM

5:15 PM

Basketball: Girls JV vs. Norman County East/Ulen-Hitterdal (Home)
Type: Double Header Opponent: Norman County East/Ulen-Hitterdal
Audubon Elementary School Gym Elem Main Gym

Add to Calendar

Feb
6

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH (Cancelled) vs. Ada-Borup (AB/NCW) (Away)
Type: Game Opponent: Ada-Borup (AB/NCW)
Ada-Borup-West High School

Add to Calendar

Feb
6

5:00 PM

5:00 PM

Wrestling: Varsity vs. United Clay Becker vs. UNC">Multiple Schools (Away)
Type: Triangular Opponent: United Clay Becker vs. UNC">Multiple Schools
Detroit Lakes High School

Add to Calendar

Feb
6

5:15 PM

6:15 PM

Basketball: Boys C vs. Norman County East/Ulen-Hitterdal (Home)
Type: Double Header Opponent: Norman County East/Ulen-Hitterdal
Audubon Elementary School Gym Elem South Gym

Add to Calendar

Feb
6

5:45 PM

6:45 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Norman County East/Ulen-Hitterdal (Home)
Type: Double Header Opponent: Norman County East/Ulen-Hitterdal Comments: Girls/Boys Team Autograph Night
Audubon Elementary School Gym Elem Main Gym

Add to Calendar

Feb
6

7:15 PM

9:15 PM

Basketball: Boys Varsity vs. Norman County East/Ulen-Hitterdal (Home)
Type: Double Header Opponent: Norman County East/Ulen-Hitterdal Comments: Boys/Girls Team Autograph Night
Audubon Elementary School Gym Elem Main Gym

Add to Calendar

Feb
8

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH vs. Frazee (Home)
Type: Game Opponent: Frazee
Audubon Elementary School Gym Elem Main Gym

Add to Calendar

Feb
8

5:00 PM

5:00 PM

Basketball: Boys C vs. Underwood (Away)
Type: Game Opponent: Underwood
Underwood High School

Add to Calendar

Feb
8

5:00 PM

5:00 PM

Basketball: Girls C vs. Dilworth-Glyndon-Felton (Away)
Type: Game Opponent: Dilworth-Glyndon-Felton
Dilworth-Glyndon-Felton High School

Add to Calendar

Feb
8

5:00 PM

5:00 PM

Wrestling: Varsity (Rescheduled from 02-09-24) vs. United Clay Becker vs. Walker-Hackensack-Akeley'>Multiple Schools (Home)
Type: Triangular Opponent: United Clay Becker vs. Walker-Hackensack-Akeley'>Multiple Schools
Lake Park-Audubon High School

Add to Calendar

Feb
8

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Boys JV vs. Underwood (Away)
Type: Game Opponent: Underwood
Underwood High School

Add to Calendar

Feb
8

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls JV vs. Dilworth-Glyndon-Felton (Away)
Type: Game Opponent: Dilworth-Glyndon-Felton
Dilworth-Glyndon-Felton High School

Add to Calendar

Feb
8

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Boys Varsity vs. Underwood (Away)
Type: Game Opponent: Underwood
Underwood High School

Add to Calendar

Feb
8

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Dilworth-Glyndon-Felton (Away)
Type: Game Opponent: Dilworth-Glyndon-Felton
Dilworth-Glyndon-Felton High School

Add to Calendar

Feb
9

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH vs. Hawley (Home)
Type: Game Opponent: Hawley
Audubon Elementary School Gym Elem South Gym

Add to Calendar

Feb
9

5:00 PM

5:00 PM

Wrestling: Varsity (Rescheduled to 02-08-24) vs. United Clay Becker vs. Walker-Hackensack-Akeley'>Multiple Schools (Away)
Type: Triangular Opponent: United Clay Becker vs. Walker-Hackensack-Akeley'>Multiple Schools
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
12

5:00 PM

5:00 PM

Basketball: Girls C (Cancelled) vs. Rothsay (Away)
Type: Game Opponent: Rothsay
Rothsay High School

Add to Calendar

Feb
12

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls JV vs. Rothsay (Away)
Type: Game Opponent: Rothsay
Rothsay High School

Add to Calendar

Feb
12

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Rothsay (Away)
Type: Game Opponent: Rothsay
Rothsay High School

Add to Calendar

Feb
13

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH vs. Detroit Lakes (Away)
Type: Game Opponent: Detroit Lakes
Detroit Lakes Middle School

Add to Calendar

Feb
13

5:00 PM

5:00 PM

Basketball: Girls C vs. Hawley (Away)
Type: Game Opponent: Hawley
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
13

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls JV vs. Hawley (Away)
Type: Game Opponent: Hawley
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
13

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Hawley (Away)
Type: Game Opponent: Hawley
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
14

12:00 AM

12:00 AM

Early Dismissal (Home)
Comments: Elementary release at 1:15 High School release at 1:30 Teacher Professional Development

Add to Calendar

Feb
15

12:00 AM

12:00 AM

Band & Choir (Home)
Comments: MMEA Conference, All-State Groups

Add to Calendar

Feb
15

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls C vs. Barnesville (Away)
Type: Game Opponent: Barnesville
Barnesville High School

Add to Calendar

Feb
15

6:00 PM

6:00 PM

Wrestling: Varsity vs. United Clay Becker vs. Fergus Falls (Away)
Type: Sectional Tournament Opponent: United Clay Becker vs. Fergus Falls Comments: Team Sections *At High Seed*
Dilworth-Glyndon-Felton High School

Add to Calendar

Feb
16

12:00 AM

12:00 AM

Band & Choir (Home)
Comments: MMEA Conference, All-State Groups

Add to Calendar

Feb
16

3:30 PM

4:30 PM

Basketball: Girls C vs. Staples-Motley (Away)
Type: Double Header Opponent: Staples-Motley
Staples Motley High School

Add to Calendar

Feb
16

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Boys JH vs. Park Christian (Home)
Type: Game Opponent: Park Christian
Audubon Elementary School Gym Elem Main Gym

Add to Calendar

Feb
16

4:30 PM

4:30 PM

Basketball: Girls JV vs. Staples-Motley (Away)
Type: Double Header Opponent: Staples-Motley
Staples Motley High School

Add to Calendar

Feb
16

5:00 PM

5:00 PM

Basketball: Boys JV vs. Staples-Motley (Away)
Type: Double Header Opponent: Staples-Motley
Staples Motley High School

Add to Calendar

Feb
16

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Staples-Motley (Away)
Type: Double Header Opponent: Staples-Motley Comments: Game times and locations: 3:30 - C GBB - Main Gym 4:30 - JV GBB - Main Gym 5:00 - JV BBB - South Gym* 6:00 - V GBB - Main Gym 6:15 - C BBB - South Gym* 7:45 - V BBB - Main Gym
Staples Motley High School

Add to Calendar

Feb
16

6:00 PM

6:00 PM

Wrestling: Varsity vs. TBD">Multiple Schools (Away)
Type: Sectional Tournament Opponent: TBD">Multiple Schools Comments: Team Sections - Semis Finals
Minnewaska Area Schools

Add to Calendar

Feb
16

6:15 PM

6:15 PM

Basketball: Boys C vs. Staples-Motley (Away)
Type: Double Header Opponent: Staples-Motley
Staples Motley High School

Add to Calendar

Feb
16

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Boys Varsity vs. Staples-Motley (Away)
Type: Double Header Opponent: Staples-Motley Comments: Game times and locations: 3:30 - C GBB - Main Gym 4:30 - JV GBB - Main Gym 5:00 - JV BBB - South Gym* 6:00 - V GBB - Main Gym 6:15 - C BBB - South Gym* 7:45 - V BBB - Main Gym
Staples Motley High School

Add to Calendar

Feb
17

12:00 AM

12:00 AM

Band & Choir (Home)
Comments: MMEA Conference, All-State Groups

Add to Calendar

Feb
17

12:00 PM

12:00 PM

Basketball: Girls Varsity vs. TBD">Multiple Schools (Away)
Type: Conference Championship Opponent: TBD">Multiple Schools
Ada-Borup High School

Add to Calendar

Feb
17

2:00 PM

2:00 PM

Basketball: Boys Varsity vs. TBD">Multiple Schools (Away)
Type: Conference Championship Opponent: TBD">Multiple Schools
Ada-Borup-West High School

Add to Calendar

Feb
19

12:00 AM

12:00 AM

No School (Home)

Add to Calendar

Feb
20

4:00 PM

4:00 PM

Basketball: Boys JH vs. Breckenridge (Away)
Type: Game Opponent: Breckenridge
Breckenridge Elementary

Add to Calendar

Feb
20

5:00 PM

5:00 PM

Basketball: Boys C vs. Hawley (Away)
Type: Game Opponent: Hawley
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
20

5:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls C vs. Barnesville (Home)
Type: Game Opponent: Barnesville
Lake Park-Audubon High School HS Main Gym

Add to Calendar

Feb
20

6:00 PM

6:00 PM

Basketball: Boys JV vs. Hawley (Away)
Type: Game Opponent: Hawley
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
20

6:00 PM

7:00 PM

Basketball: Girls JV vs. Hillcrest Lutheran Academy (Home)
Type: Game Opponent: Hillcrest Lutheran Academy
Lake Park-Audubon High School HS Main Gym

Add to Calendar

Feb
20

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Boys Varsity vs. Hawley (Away)
Type: Game Opponent: Hawley
Hawley High School

Add to Calendar

Feb
20

7:30 PM

7:30 PM

Basketball: Girls Varsity vs. Hillcrest Lutheran Academy (Home)
Type: Game Opponent: Hillcrest Lutheran Academy
Lake Park-Audubon High School HS Main Gym

Add to Calendar

Feb
22

4:00 PM

4:00 PM

Basketball: Boys JH vs. Pelican Rapids (Away)
Type: Game Opponent: Pelican Rapids
Pelican Rapids High School

Add to Calendar

Feb
22

5:00 PM

6:00 PM

Basketball: Girls C vs. Mahnomen-Waubun (Home)
Type: Game Opponent: Mahnomen-Waubun
Lake Park-Audubon High School HS Main Gym

Add to Calendar

Feb
22

6:00 PM